22 Eylül 2013, 16:33 - 
Rahman'a Hicretin Adı Kuddüs

Rahman'a Hicretin Adı Kuddüs

Farkındalıklar arttıkça her bir zerresini Hakka ulaştırmak için silahlarını kuşanan ruh nihayet hicretine başlar

Her sabah uykudan uyandığımızda, penceremizden bakıp çevreyi gözlemlediğimizde mis gibi kokan bir hava, cıvıl cıvıl sesleri ile doğaya eşlik eden kuşların sevinci ve bir önceki günde olup bitenlerin izinin bile kalmadığı bir alem içerinde buluruz kendimizi. 

 

Toprak aldığı ilahi emirle yenilemiş olarak, üzerinde bulunan bitki, hayvan ve pek tabii ki bizler için sunar enerjisini. Gecenin büyülü ahengi ile bedenimiz de tamamen kendini dinlendirmiş ve yenilemiş olarak sabaha ulaşır.

 

Her nereye bakarsak bakalım, yeni gün her bir zerre üzerinde pırıl pırıl, eksiksiz, noksansız ve kusursuz bir şekilde çıkar karşımıza.

 

İnsanın penceresinden bu zincirin halkalarına baktığımızda ise her bir gününü bir pazara benzetebiliriz, bu pazarda kişiler sadece dünya ve ahiret hayatını satın alır. Ancak bu alışveriş sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Her ikisinin de bir karşılığı mevcut olup dünya hayatının arzularını isteyen kişi dünya nimetlerine yönelir ve bu nimetlerin sağlam yada çürük olduğuna bakmaksızın sadece sahip olma arzusu içerisinde bulunur. Ahiret hayatını isteyen kişi ise dünyadaki tüm tezgahlarda bulunanları farklı bir şekilde seçer ve ahireti için en iyisini bulur. Aslında her iki durumda da tek bir gerçeklik zuhur edecektir, çeşitli duygular içinde yaratılan insanoğlu ruhundan gelen fısıltıya kulak verdiğinde;

 

“Beni arındır, temizle ve beni Hak’ka ulaştır!...” nidasını duyacaktır.

 

Tüm sancıların farkında olan bizler ruhumuzun bu isteğini ancak hislerimizle davranmaktan vazgeçtiğimiz anda sahip olacağını ve yine tüm olumsuz zincirleri kırarak saf, duru, temiz ve kusursuz olanı tercih etmeye doğru yönelmekle elde edeceğinin farkındadır. Lakin karşı tezgahın ardında duran; şaşalı bir dünya, istekleri bir türlü bitmeyen bir nefs ve tatmin olmayan bir hırs ile bulunmaktadır. Varlık bu süreçteki tüm taşlara ve dikenlere rağmen yola devam etmeyi arzular çünkü her zaman bir yerlerde bir eksiklik vardır ve hiç birşey tam olamamaktadır. Nasıl ki kötü işler yaptığımızda iç huzurumuz kalmayıp vicdani yönden ezik duruma düşüp ruhumuzun kirlenmesine sebep olabiliyorsak, yaptığımız en ufak iyilikler de ruhumuzu tedavi edecek ilaç olacağını bilmektedir.

 

Farkındalıklar arttıkça her bir zerresini Hak’ka ulaştırmak için silahlarını kuşanan ruh nihayet hicretine başlar. Yapılan iyiliklerle tohum atılır, verilen sadakalarla filizlenir, sevgi ile büyür, tövbe ile gelişir, sabır ile güçlenir ve namaz ile ruh artık zaman tünelinde saf-i olarak tertemiz ve duru hale gelir. Artık bundan sonra ruhun hicreti aşk ile istikamete yönelir. Kudsiyete yönelen ruhunu tüm kirlerden temizler. Bu öyle bir hicrettir ki; hicretin sonunda artık insan birçok lütfa mazhar olacağı gibi hayatın her anında “Kuddüs” ismi azamın nurunun tecellisine de ulaşacaktır.  

 
Nasıl ki kanımız her nefeste temizleniyorsa, her nefes alışımızda da Rahman’a hicret ettiğimizde, hayatımızın her anında ruhumuzun tüm güzelliği ortaya çıkar ve temizlenenlerle muhabbete dalar.

 

Aşk ile…Meşk ile…Şevk ile…Sevgi ile…

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KURBAN BAYRAMI VE HAC
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
AHMET AKGÜNDÜZ MÜRTED Mİ? AYASOFYA MİLLET EĞİLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ Şehadete Bir Gün Kala!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim