30 Nisan 2013, 11:01 - 
Mektup -gönderilen

Mektup -gönderilen

Şehirlerden geldim şehirlere gidiyorum. Kuldan ayrıldım kula kavuşmadayım. Kâh sustum, kâh konuşmadayım.

Canım Efendim!

Selam ki Allah kelamıdır, her satırdan evveldir. Öncelikle hiç olandan, hep olana, sevenden sevgiliye selam olsun. Sana yazdığım en sonki mektubumun üzerinden aylar geçti. Sanma ki bu zaman boyunca aklımda değildin. Öyleydin…

Yine yollardayım. İki şehir arasında gidip gelmelerdeyim. Yollar boyunca, yolcu-hancı misali insanların hayatlarına girip çıkmalardayım.. Hani nerede bir dert varsa, deva oraya gider; nerede bir yoksul varsa, rızık oraya gider; nerede bir zor soru varsa, cevap oraya gider; nerede bir gemi varsa, deniz oraya gider demiştin ya. Dert kim, deva kim bilemem ama gelip gitmelerdeyim anlayacağın.

Şehirlerden geldim şehirlere gidiyorum. Kuldan ayrıldım kula kavuşmadayım. Kâh sustum, kâh konuşmadayım. Susarken de söylerken de sözüm hep Aşk oldu. Yollara girdim,yollardan geçtim. Çizgim hep tasavvuf oldu. Nedir tasavvuf diye soranlara senin yanıtını verdim: Sıkıntı zamanı gönülde neşe, ferah bulmaktır dedim. Barut oldum, kuru ot oldum, aşk ateşiyle hemen tutuştum, yandım. Aşk ateşiyle parladım, ama şimşek gibi hemen söndüm. Azaldım, yok oldum ama herkesten üstün fazlalığa eriştim. Azlığı, yokluğu seçtim de çoğaldım, kâr ettim. Eller kadehler dolusu şarap içerken ben mâna şarabını tattım da onlar ayıkken ben sarhoş gezdim. Uzanıp eller tuttum, biz elden tutanlarız dedim.

Kendine tapanlara diken oldum, Aşk’a yananlara ipek oldum. Bu alem sebepler alemidir, sebepsiz hiç bir şey elde edilemez, istemek lazımdır dedim, kendim de istedim; aramak lazımdır dedim, ben de aradım.

Kullar gördüler gözlerimden aşk damlaları akıttığımı da aşık olduğumu anladılar lakin kime aşık olduğumu bilemediler bir türlü. Sessiz kaldım. Diyemedim ki aşkta konuşma, aşktan bahsetme yoktur; aşkı yaşamak vardır, aşkta inlemek, göz yaşı dökmek vardır. Aşkı söylemedim, yazayım dedim. Aşkta söze izin yokmuş, kalemimin başı döndü de aşka dair yazı bile yazamadım. Vefasızlara gitmedim. Bildim ki vefasızlar yıkık bir köprüdür. Ayak basarsam köprü de yıkılır ayak da kırılır. Aşk denizine daldım, boğulmaktan korkmadım. Bildim ki aşk denizi aslında ab-ı hayattır.

Velhasıl hep yollardaydım, ve yine yollardayım. Hâk suretine bürünüp halka öyle görünmeye çalıştım. Bildim ki beni gören aslında O’nu görür, bana kasteden O’na kast etmiş sayılır. Ben de her baktığımda O’nu gördüğümü bilerek nazar ettim, her söylediğimi O’na söylediğimi bilip de sözümü tarttım öyle söyledim.

Kullar beni incittiler, kâh kırıldım, kâh kendi değerimden şüphe ettim. Ama testi kırılsa da su kırılmaz deyip canımı aşk’a teslim ettim. Ağacın, dallarını kırıp geçse de rüzgara küsmemesi gibi kırılmadım, küsmedim hiç bir kula.

Yollarda olmak zor. Ama sevgisi olmayanların arasında olmak daha zormuş. Bu yollar beni nereye çekecek, yolların sonu nereye varacak? Bu gidiş gelişler, bu yollar ne zaman sona erecek? Bir bilebilsem canım efendim… Mektupta havadislerden haber verilir bilirim. Bende ise aşktan öte söz söylemek beyhude zaman yitirmektir. Söz verdiğim gibi gurbette gönül aynamı aşka yabancı suretlerle paslandırmıyorum.

Bir sonraki mektubuma kadar sen de bulunduğun diyardan bu diyarlara aşk kuşları uçur da gönüllerimizin aynasına cila ol. Ki aşksız kalmayalım da ölü olmayalım; aşkta ölelim ki diri kalalım.

Selametle sevgili efendim,YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Şebnem PİŞKİN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim