22 Mayıs 2012, 11:08 - 
Yaz Diyeti

Yaz Diyeti

Az yiyin, sık yiyin cümlelerine kulaklarınızı tıkayın!

Yaz geldi. Bayanlar daha bahar aylarında kilo verme telaşına kapılmışlardı bile. Dukan diyeti, karpuz diyeti, kabak diyeti, yiyerek zayıflayın diyeti, sulu diyet, susuz diyet derken hep çok satan kitaplar listesinde ilk on’da mutlaka bir diyet kitabı yer alır oldu.

 

İtiraf ediyorum benim kilo sorunum hiç olmadı. Normal kiloda, normal bir görüntüm var. Ancak ben de geçen kıştan beri 5 kilo verdim. Normaldim, şimdi zayıf kategorisine geçtim. Bu yaz beni görenler biraz da acıyan gözlerle bana bakarak, “sıskan çıktı yavrum, neden böyle zayıfladın?” diyorlar. Bir kitap okudum ve kilo vermek isteyenlere fısıldayabileceğim müthiş bir zayıflama sırrını öğrendim. Öğrenmek ister misiniz?

 

Az yiyin, sık yiyin cümlelerine kulaklarınızı tıkayın!

Aç kalmayın, bünyenizi hep tok tutun söylemlerine sırt çevirin!

Diyet kitaplarını bir kenara itin…

 

Zayıflamak mı istiyorsunuz? Bana kulak verin…

 

Bu sırrı Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın Marifetnamesinden öğrendim. Zayıflama sırrını bir tasavvuf erbabından öğrenmiş olmama şaşırmayın. Doğru yaşama kurallarını gerçek tasavvuf ehlinden öğrenmemiz çok doğal.

 

Sırrımız basit: Midenize kulak verin, sadece ve yalnızca ACIKINCA yemek yiyin. Sadece ve yalnızca susayınca SU için. DOYMADAN sofradan kalkın! İşte bu kadar basit!

 

Sır basit; ancak uygulamak zor. Neden diye soracak olursanız yemek yediğimiz çoğu zaman aslında acıkanın midelerimiz değil, gözlerimiz olduğunu biliyorum da ondan. İnsan normal şartlarda günde sadece bir kez –gerçekten- acıkıyor. Geri kalan zamanda sadece nefsimiz yemek yemek istiyor. Tatlılar gözümüze hoş görünüyor, pastalarda aklımız kalıyor, kurabiyeler ve açmalar aklımızı çeliyor. Onun da tadına bakayım, bunun da tadına bakayım derken gereksizce yemek yiyoruz. Midemiz açlık sinyali vermese de gözümüz hep aç!

 

İsraf nedir bilir misiniz? İsraf gereksiz ve ölçüsüzce harcamaktır. Öyleyse gereksizce yemek yediğimizde israf etmiş oluruz. İsrafla ilgili kutsal kitapta geçen ayetleri hatırlayın! Eğer sadece bu ayeti bile gereğince uygulamış olsaydık Müslüman denince akla gelen insan profili zayıf ve normal kilolu insan profili olurdu.

 

Sözü uzatmayayım. Kilo vermek isteyenler, bu çağrım size!

 

Midenizin sesine kulak verin. Midenizden açlık çanları sesi gelmedikçe yemek sofrasına oturmayın. Yemek yerken çene çalmayın, sadece yediğiniz şeye odaklanın. Lokmaları çok çiğneyin, yediğinizin tadını almaya çalışın. Sonra bir daha midenize kulak verin, tokluk hissediyor musunuz? Öyleyse tabağınıza bir kaşık daha koymadan hemen sofradan kalkın. Bu kadar bolluk içinde bunu yapmak zor biliyorum. Yiyecek bir şey bulamasaydık uygulaması kolay olurdu ama her şey elimizin altındayken ve her lezzete ulaşmak bu kadar kolayken onlardan uzak durmak zor. Ama zor şeyleri başarmak güzeldir.

 

Hadi iş başına! Artık gözlerimizi değil, karınlarımızı doyurmak için yemek yiyelim. Zaten her şeyin lezzetini biliyoruz öyle değil mi? Bu güne kadar yediklerimize sayalım.

 

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Şebnem PİŞKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim