21 Haziran 2012, 09:21 - 
Ara(ma)yış!...

Ara(ma)yış!...

Çağımızın hastalığı beklide hep bir arayış içinde olmamız.

Çağımızın hastalığı beklide hep bir arayış içinde olmamız.

Belki de doğru bir şekilde aramayışımızdan, pervasızca ve bencilce yaşadığımızdan hastalanıyoruz.

Evet ara(ma)yışımız. Hayatımızın belli dönemlerinde hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak büyük bir boşluğa düşüyor ve bu boşluğun ardından da hayatımızda yeni bir yön arayışına giriyoruz.

Giyimimizi kuşamımızı, arkadaşlarımızı, hobilerimizi, yürüyüşümüzü kısaca bizi biz yaptığına inandığımız her şeyimizi değiştiriyoruz. Oysa ki yeni tasarladığımız kişilik(ler) de belli bir süre sonra bizi rahatsız etmeye başlayacak, ya eskiyi özleyeceğiz geri dönemeyeceğiz yada yine başka yollar arayacağız.

Çevremize baktığımızda insanlarda, aza kanaat etmek ve haline şükretmek diye bir özellik kalmamıştır. Büyük bir hırsla, dünya malı ve mülkünü toplamak ve çoğaltmak peşinde. Dünya sevgisi her geçen gün çoğalmakta, ve neticesinde de zevk peşinde koşmaya ve sadece tatmin arayışına, emek sarf etmeden helal-haram demeden, kolay yoldan köşe dönme planları kurmaya, hakkına razı olmayıp yolsuzluk, usulsüzlük, kapkaç ve hırsızlık gibi yollarla girmeye sebep olmaktadır.

Efendim, şimdi herkez bir yol tutturmuş gidiyor, kimsenin kimseyi düşündüğü yok, onun var benim niye olmasın gibi sözler sarf edeceğiz. Evet sarfedelim etmesine ama düşündüğümüz şeylere kavuşmanın bedelini de unutmayalım.

Tarih tekerrürden ibarettir. Dünyanın geçmiş tarihlerine baktığımız zaman bir çok kavimlerin, toplulukların, ülkelerin yukarıda sayılan, dünya nimetleri gözlerini bürümüş, hırsları, kibirleri ve inançsızlıkları yüzünden sapkınlığa düşmüşler ve neticesinde de bedellerini ağır ödemişlerdir. Kendi nefislerinin istekleri yüzünden başkalarının hakkına girmeleri, gasp etmeleri, inançsızca ve bencilce yaşamaları onlara sadece anlık mutluluklar sağlamış ve zamanla kendi kendilerinin sonlarını hazırlamıştır. Sahip olmak istedikleri yaşam onlara huzur  yerine helak’ı getirmiştir!...

Demek ki; asırlar boyunca insanoğlunun ara(ma)yış’ı hep bir hüsran ile noktalanmış ve istenilen mutluluk ve huzur elde edilememiştir.

Oysaki; ne can, ne de mal, ne de zevkler ulaştırırdı bizleri içten içe Arayışımıza. Susuzluğumuzu dindirecek olan hasret ateşimizi yakacak olan, ezelden ebede kadar bitmeyecek bir aşk ile her bir zerremizi saran, aslında biz bir an bile yalnız bırakmayan yolumuzun tek yoldaşını bulmak olmalıydı…

Öyle ki! Tüm azalarımızın haykırdığı da aslında O…

Öyle ki! Ruhumuzun yana yakıla yandığı da aslında O…

Öyle ki! Paramparça ettiğimiz kalplerimizin aradığı AŞK O…

Yusuf, kuyunun dibinde o kör karanlığında yalnız olmadığını fark ederek bir bahçe içinde buldu kendini, Şems seni bulmak için yollara düşerek yandı ve her yüreğinin yangını sana ulaştırdı yolunu, Mevlana ise aşkını baş döndürücü bir şekilde yanarak çıktı yola, yetmedi! Aşkı taştı, gürledi, Mecnun kumlarla sarıldı, her bir damla gözyaşını kumlara dökerek çıktı yola seni bulmak için…

Meğer yola düşüp arayan buluyormuş seni Rabbim.

İzin vermezsen eğer; kalırız! Tek bir adım bile atamaz ayaklarımız, yorulur ruhumuz…

İzin vermezsen eğer; göremeyiz aşık-ın maşukuna kavuşmuş halini

İzin vermezsen eğer; Lal olur her bir zerremiz, dağları da aşsak, denizleri de geçsek, uzayda da kaybolsak yinede bulmayız…

İzin ver Rabbim… Geceyi gündüze kavuşturduğun gibi kavuşalım sana…

İzin ver Rabbim… Bir damla nefes alışın ardından vücudumuzun o nefese kavuştuğu andaki mutluluğu gibi kavuşalım sana…

Ya İlahi; acizliğimizi ellerimize koyarak sana uzatıyoruz, Seni bulmak için düşüyoruz yollara, biliriz ki;

Arayışımızda Sen'i bulan neyi kaybeder? Aramayışımızda da Sen'i kaybeden neyi bulur?

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim