20 Ekim 2015, 10:57 - 
Ruhun Penceresinden Kavuşma Anı

Ruhun Penceresinden Kavuşma Anı

Acizliğin idraki ve şükrünün karşılığında ruh aşkın muhabbetine de kavuşmuştur

Sana gelmek istiyorum... 

Tüm varlığımı bir yana atıp, bütün işlerimi bırakıp sana gelmek istiyorum... 

Kulluğumu layığı ile yapmak için gelmek istiyorum dedi ruh. 

Sılasına yolculuğa çıkarken bütün isteklerini, bütün kelamlarını, bütün uğraşlarını bir tarafa atarak... Sorgu, sual ne varsa unutarak başladı kulun miraç yolculuğu...

            Huzura kabul edileceği anın heyecanını yaşıyordu. Bunun için önce ait olduğu bedenini temizlemesi gerekti, her bir uzvunu yıkarken arındığını ve tıpkı dünyaya yeniden gelmiş gibi tertemiz hale geldiğini, aynı zamanda da kalbindeki nefret, kin, kibir, haset, öfke ne varsa temizleyip yavaş yavaş yok ettiğini hissetmeye başladı.

            Ruh coşkun bir deniz gibi çırpınıp duruyordu, miraca varıp yaratıcısına kavuşacağı ve huzurunda el pençe duracağı, yüce yaratıcının azametini kalbine yerleştireceği an'a doğru yola devam ediyordu. Bu yol hem bir adım kadar yakın hem de bir ömür kadar uzak bir yoldu. Ancak ruh rahmet kapılarının açılacağı ve geri çevrilmeyeceği umudunu alıp çoktan yola çıkmıştı bile... 

Varlığı zaatından olanın kıyamı da yine kendi zatıyladır dedi ve artık bir adım daha kulluğunun tadına varacağı mekana yaklaştı. Ancak Yüce Yaratıcının sonsuz büyüklüğü karşısında sonsuz küçüklüğünü, sonsuz kudreti karşısında sonsuz acizliğini fark etmesi lazımdı. O ana kadar hissettiği, gördüğü, duyduğu, yaşadığı her anını ardına atar ve o eşiz büyüklüğü tasdik ederek zerreden arşa kadar ne varsa onların ve var olan bütün alemlerin saflarına katılarak kapının eşiğinde boynu bükük, gönlü buruk, korku ve ümit arasında büyük buluşma gerçekleşir. "Allah'u Ekber, Allah büyüktür" der ve elleri kaldırır, bekleyişe geçer. Belki de dünyada verilen en güzel bekleyiştir bu, her saniyesinde O'na övgüler yağdırıp anmaya başlar. 

           Ruh bütün varlığını Kayyum'un hakkını Kayyuma vermek için sabırsızlanmaktadır, 

Eller vücudu ve gönlü huzurdan ayırmaya çalışanlardan korumaya alırcasına bağlanır, gözler ise istikamete bakar ve o anda ve ruh O'nunla konuşma başlar, kim için, ne için var olduğunu hatırlar, yaşadığı dünyası ve ahreti için merhamet diler. "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Hamd, alemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. O, Rahmandır ve rahimdir. Hesap gününün malikidir. Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. Bize doğru yolu göster. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil! (Amin), büyük bir sükunetle ve O'nu anarak devam eder kapının eşiğindeki bekleyiş...

            Bir taraftan huzurun verdiği rahatlama öte yandan da büyük bir mahcubiyet ve pişmanlıkla günahları dökmenin, hataları itiraf etmenin vakti yaklaşmıştır. Artık vücut acizliğini ve varlığının tek sahibini anlamıştır "sübhâne rabbiyel-azîmŞüphesiz büyüklük ve ululuk sahibi olan Rabb'im yaratılmışlara ait bütün eksikliklerden seni tenzih eder  ve tesbih ederim" deyip yaratıcısının önünde boynunu büker. Günahlarının bağışlanacağı ve yeninden ayağa kaldırılacağı umudu ile yalnızca "O'na şükreder ve bu şükranının işitileceğini bilir "Semi Allahu limen hamide Rabbena leke'l-hamd",

Acizliğin idraki ve şükrünün karşılığında ruh aşkın muhabbetine de kavuşmuştur.  Bu haleti ruhuye ile adeta ulaşmak istediği noktaya ulaşmış, her şeyden sıyrılmış olarak şükrünü ve minnetini ifade etmek için O'na en yakın olacağı secdesine varır, dünyada sahip olunabilecek tek huzurlu yerdedir ve aşk hissiyatı tamamiyle artık gerçek sahibindedir. "sübhâne rabbiyel-alaEn yüce olan rabbim her türlü kusurdan uzaktır"

           Geri çevrilmeyeceğini bilir...

           Kendisine bile itiraf edemediği her şeyi akar gider baş eğildiği anda...

           Ruh kendini teslim eder gerçek sahibine...

           Ve artık bilir ki; kapıdan çevrilmek yoktur, rahmetten mahrum kalmak yoktur...

           Ve artık bilir ki; her şey varlığını terk etmiş olsa bile Rabbi vardır...

           Ve artık bilir ki; Rabbi ne eylerse güzel eyler...

          Şükür ile başlayan miraç yolculuğu, bütün kötülüklerden arınmış, acizliğini anlayarak, kibir ve gururdan sıyrılmış olarak ve etrafında bulunanlara rahmet dileyerek sona erer.

          Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah.

          Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah ve Berekatuh.

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Özgül GELİR HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim