01 Ağustos 2014, 12:06 - 
PÜF NOKTA

PÜF NOKTA

Olumsuzluklarla insanlar yaralanıyor,

   Bütün terapilerimde şunu gözlemledim:

   Olumsuzluklarla insanlar yaralanıyor,yıpranıyor süreç içerisinde..Aslında yavaş vayaş o sonuca ulaşılıyor.Kişiler zaman içinde kendilerini ve karşıyı tam göremedikleri için, sanki birden cerayan etmiş ve ani bir olayla karşılaşılmış şokla terapiste-danışmana gidiyorlar.Yıkılmış,ümitsiz ve geçmişe ve etrafa kızgın,sorgular şekilde...Aslında uzun zaman içinde birikmelerin,sürtüşmelerin,kaçmaların patlaması işte o sonucu oluşturuyor.

   Yaşanan sorunun adı her ne olursa olsun,asıl mesele tesbit ve tahlilde konuyu sağlıklı yorumlayamamaktır.Olayları yaşarken objektif olmak zordur ,fakat gerçeği görmek işi kolaylar.Burada kişiye de,kişinin kendisine de realist yaklaşımı çok önemlidir.Yaşanan sıkıntının adını koyabilmek,çözüm için en önemli adımdır.Kişinin durumu kabullenmesi,kendiyle veya karşısındakiyle kavga psikolojisinden çıkması için önemli bir ayak oluşturur.

   Aslında her yaşanan,başa gelen olayda insanoğluna verilen  bir mesaj vardır.Bu mesajı iyi okuyabilmek ilk ad koymadır.Her sıkıntı kendi içinde çözüm barındırır.Mesela kontrolcü birini kontrol edemediği olaylar zinciri birşeyler der...Yine korkak birinin üzerine gelen,arka arkaya yaşadığı korkular aynı şekilde bir mesaj taşır...İnsanoğlu tekamül üzerine inşa edildiği için kendisini boşladığı ve ilerlemeyi bıraktığı an,bir uyarıcı ile adeta dürtülür.Her bireyin farklı zayıf yanı vardır ve genelde buralardan yara alır.işte bu noktada sıkıntı ve sorun adıyla gelen mesajlar,o yönleri kuvvetlendirmek gerektiği uyarısındadır.

   Fıtrat boşluğu sevmez.Hedefsiz bir insan en büyük zulmü gerçekte kendisine yapar.Hayat bizden uğruna yorulacağı ,emek ederek ruhen büyüyebileceği eylem ister.Bedensel yorgunluk,fiziksel eylem manen destek oluşturmadığı ve ruhu beslemediği sürece atık,pasif eylemdir.Ayrıca boşa geçen zaman olduğu için kişiyi daha da bunaltır.Duygu-düşünce boyutunda iniş-çıkışları arttırdığı gibi kendisiyle de çelişkiye düşürür.

   Görünürdeki fiziki gayret,anı kurtarmak veya temize çıkmak,yahut karşıya ders vermek gibi kişisel hesaplar olduğu sürece kısır döngü bitmez ve hep bedel ödetecek,suçlayacak bir kurban arar.Çünkü olumsuz yaşanan herşey birilerinin yüzünden olmuştur...

   Burada yüzleşme çok önemlidir.Bizi üzse dahi olaylara realist,dürüst yaklaşmak insanın yükünü hafifletir.Can yakan kabullenmeler,aslında bu büyümek ve ciddi tecrübedir.Genelde sorun dediğimiz olaylar karşısında isyan ve tepki olur.'Neden ben ,niye ben'deriz.Bu gerçek bir soru değil;sadece suçlu arama,kendini kandırma yöntemidir.Sorunlar karşısında ilk inceleme ve yön bulma sorusu;'yaşadığım ne,ben ne yaşıyorum'diye olayın adını koymaya çalışmak ve ardından da'bunu nasıl aşarım,ne yapmam lazım' diye cevap aramak gerekir.

   Yaşanan olumsuzluklar genelde insanın geleceğe dair ümitlerini kırar,etraftan koparıp kişiyi içe kapatır,küstürür ve depresyona sebep olur.Eğer bu iç görüşme,tesbit ve yol belirleme  yalnız yapılamıyorsa,mutlaka bir uzmandan destek ve yardım alınmalıdır.

Hastalık yoktur,hasta vardır .( İbn-i Sina )

PSK.Hipnoterapist Ayşegül Keskin              

                                                                                                         YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim