18 Şubat 2012, 10:51 - 
BAŞARMAK İÇİN HER YOL MÜBAH MI?

BAŞARMAK İÇİN HER YOL MÜBAH MI?

Başarılı olmak mı önemlidir,karakterli olmak mi?İkisi bir arada yol almak mümkün mü....

   Başarılı olmak mı önemlidir,karakterli olmak  mi?İkisi bir arada yol almak mümkün mü....

   Başarı denilen şey kişinin kapasite ve kabiliyet ölçüsünde sonuca ulaşılan yargıdır ve bazan kişiye ve duruma göre değişir:Çalışıp bir ev sahibi olmak kimine göre başarı ,kimine göre başarı olmayabilir.bir başkası için eğitimdeki kazanımlar başarı sayılabilir.

   Karakterli olmak ise,hayat içinde aile ile başlayıp sosyal hayata akseden düşünce ve davranış ,değerler bütünüdür.Kişiye göre değişmez.Ana kurallar bellidir:Yalan söylemek veya haketmediğine el koymak ,zarar vermek her zaman için doğru değildir.

   Kapasitesi olan her birey başarılı olabilir.Fakat Kişilerin kapasitesinin üstünde beklentisi başladığı andan itibaren karakterde ödün de başlar.Kişi olduğundan,normalden farklı görünerek bozulmayı başlatır.Hangi iş ve meslek sahibi olunursa olunsun denge her zaman önemlidir.Karakteri de,başarıyı da denge oluşturur.

   Büyük başarılar da ,büyük başarısızlıklar da normalden kaydığı ve iki uç olduğu için karakterde dejenerasyona sebep olur.Maalesef başarısız diye kendilerini sınıflandıranlarda karakter tavizleri daha çok görülmektedir.özgüven eksikliğiyle birlikte kontrolsüz hırs ve arzular ,insanın başına dert açar.kendini ispat derdine düşmek bunların başında gelir.ölçü-hedef;kendi sorumluluklarını yerine getirmek ve iç huzur yerine,bir başkasının yanındaki duruşu ,durumu ve yorumu olunca olması gerekenler ,olmaması gerekenlere dönüşmeye başlar.

   Karakteri ayakta  ve dinç tutmak için görevi  tam yerine getirmek yeterlidir.Kolay elde etmek uğruna yapılan her çalışma terse dönmeye,yalan olmaya yeminlidir.insanoğlu doğarken bile emek eder,aynı şekilde ölürken de emek eder..kainatın sistemi denge ve adalet üzerinedir.bu düzeni oyuna getireceğini düşünenler veya unutanlar, yanıldığını anladığında belki düşüşün can acısıyla inleyip kıvranıyordur.

   İşine hakim kişiler tavize ihtiyaç hissetmezler başarı özgüven gerektirir.özgüven denilen şey,zaten kişinin kendine inanmasıdır.kendi kapasite ve donanımına inanan için de her yolda adım atmak kolay ve riski azdır.Bu tür insanlar özeleştiri,tesbit ve öz yatırım konusunda da başarılı olurlar.Beraberinde eksik görülen yanları varsa,ona da yatırım yapıp  eylem alanını büyütmek; madde ve manada rahat yürümek adına enerji -cesaret yüklenirler.

   Başarıya giden yolda ruhsal bakımı sağlamak,yıpranmamak için dikkat edilmesi gerekenler  aslında herkesçe bilinen ana konulardır ve  kısaca şunlardır:

            - Çıkarcı ve menfaat peşinde ilişkiler kurmamak,

            - Zor durumda olana yardım etmekten vazgeçmemek,

            - Bizlere emeği geçmiş eski-yeni doslukları unutmamak ve vefalı olmak,

            - Olaylar karşısında adaletli ve dürüst davranmaya dikkat etmek,

            - Kibirden ve insanları küçümsemekten uzak durmak...

   Başarmak için kendimizden,kimliğimizden ve karakterimizden vazgeçmek zorunda değiliz...

   Tarihte ,geçmişte veya çevremizde başarılı olanlara baktığımızda çoğunun hedeflerine giden yolda yalnız mücadele verenler ve büyük zorluklar çekenler olduklarını,aynı zamanda da gayret ve değerlerinden vazgeçmeyen, pes etmeyenler olduğunu görüyoruz.

    Hayat içinde koşullara göre dış giysilerimiz değişse bile kıyafeti giyen ,içinde olan yine biziz.Değişen kıyafete aldanmamak lazım..maksat insan olma ölçüsüne uygun giyinmektir...

 PSK.Hipnoterapist Ayşegül  Keskin

                                                                                                                                  YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ayşegül KESKİN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim