28 Aralık 2015, 15:40 - 
KADER, İRADE VE NAZAR

KADER, İRADE VE NAZAR

Unutmamamız gereken bir temel nokta

 

 

1- ALLAH sonsuzdur, sonsuz için zaman olmaz, bizim sorularımız zamana göre oluşur.

 

2- 1965 yılına kadar kâinat’ın sibernetik çalıştığı bilinmiyordu.

 

3- Kâinat sibernetik olduğu için iki sistem birbirine çatışmadan beraber çalışabilir. Şöyle ki: Bir bilgisayarda olduğu gibi, büyük dosya’ya “ Kader ” diyoruz ki bu oran varlığın % 90’ını teşkil ediyor. Küçük dosyaya da “ irade ” diyoruz. Burada asıl olan ( mutluluk ), entegrasyondadır. Bunu da din sağlar.

 

4- Nereye kadar iradenin karıştığı,  nereye kadar Kader’in dayatıp etkilediği; kişilere, zaman ve zemine ve işlere göre ( bu oranlar ) değişir. Bu sınırın mihengi, insanın kendi vicdanıdır. İnsan bu vicdanla işin kim tarafından olduğunu bilir.

 

5- Kur’an-ı Kerim’de irade ile ilgili bütün ayetlerde, ya öncesinde ya da ayetin sonrasında, insan hak etmeden Allah onu saptırmaz veya hidayete erdirmez, denilir. Örnek, Bakara Suresi Ayet: 26: “ Ancak fasıkları saptırır ” mealindeki cümlenin manası: “ İnsan iradesini kullanır fasık olur, sonra da Allah’ın yasal olarak kabul ettiği emirleri çiğnerse, Allah onu saptırır. Yani Allah’ın koyduğu sistem, “ yasal ” yaşamayanları diskalifiye eder.

 

6- Kâinat sibernetik olduğuna göre, bilgisayar’ın işletim sistematiği gibi bir nokta, bütünü etkiler. Neyi etkilediğini kabul ederiz,  ama içeriğini bilemeyiz.

 

7- Etkileşimden ( örneğin nazar ) kurtulmanın çaresi, tevhid ve sonsuzluğu yaşamaktır. Bunları yaşayanlar için sorun olmaz.

 

   8- Bu sistemde tıkanma, ehl-i tevhid olduğumuz için olmamalı,  fakat sistemin esası; rüşvet, despotizm, yalan ve sahtekârlıktır… Tevhidi tam yaşayamıyoruz. Yani ehl-i iman olduğumuz halde yasal yaşayamadığımız için manen fasık gibiyiz. Pratikte bir varlık gösteremiyoruz…

 

Unutmamamız gereken bir temel nokta:

 

“YANLIŞ SORULARIN HİÇ BİR ZAMAN DOĞRU CEVABI OLMAZ.” Zaten bu, mantığa da aykırıdır.

 

 

Sevgili ağabeyciğim,

Allah ilmimizi arttırsın ve bizi kendine yakınlaştırsın inşallah.

Bir sorum olacak. Kader irade ve nazar konulu makalenizin 3. bölümünde sibernetik uzay, %90 külli % 10 cüz’i iradeden bahsetmişsiniz. “ Böyle bir oran örnek olarak kullanıldı herhalde ”. Burada sanki insanın bir müdahale hakkı varmış gibi bir anlam çıkıyor. Ya Rasullah cennete gideceğimiz belli mi diye soranlara Efendimiz s.a.v. “ Evet kimin cennete kimin cehenneme gideceği belli. ” deyince, sahabe efendilerimiz r.a. “ O zaman neden çalışıp uğraşıyoruz, hiçbir şey yapmayalım ” dediler O’ da s.a.v. “ siz size kolaylaştırılanı yapacaksınız ” dedi. Tirmizi, Buhari, Ebu Davud…

Ayrıca ben desem ki hâşâ “ Şu şu şeyleri ben aklımla veya %10 luk irademle kazandım yaptım tuttum attım vs. ” Allah’ a (c.c.) şirk koşmuş olmaz mıyım? Karun gibi.

“ İnsan; iradesini kullanır fasık olur. ” Olur, da Allah’ a rağmen “ insan veya cin – şeytan ” bir şey yapabilir mi? Bir varlık yaradılış programında ( “ YA FATIR ” ) yok ise günahkâr olabilir mi? 

Örneğin, 6 milyar insanın her biri Allah’ın planı dışında (%10 luk veya % 2 lik veya % 25 lik) kendi iradesi ile daima sisteme yeni veriler yükleyecek. Ve bu yeni impulslar nanlineer bir kaotik düzen oluşturacaktır. Ve bu kaotik düzenden hesap sorulacak bir çıktı (sonuç) sağlanacak ve düzensizlik oluşturmayacak. Bunu da bir izah edebilirseniz sevineceğim.

Bu oran çok sıkıntılı bir durum oluşturmaz mı? Mesela  % 10 luk seviye çalışarak % 50 ye çıkarılabilir mi? Ve ya % 99’ a. Nasip diye bir şey yok mu? Kadere razı olmak gerekmiyor mu? 

Selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu ve hakikatihu ve marifetullahi,

 

Değerli kardeşim

 

%10 oranı bir misaldir. Ve takribi bir şeydir. Yoksa insandan insana, işten işe irade ile kaderin etkileşimi değişiyor. Burada ölçü insanın vicdanı ile sorumluluğu hissetmesidir. Veya sorumlu olmadığını anlamasıdır.

Hadisteki rivayet ise; Mutezile hepten kaderi inkâr ettiklerinden Muhaddisler de çoğu zaman iradeyi inkâr ettiler. Onun için hadisin senedi sahih de olsa metni şüphelidir. Veya Hz. Peygamberin kâinatta düzenin asıl olduğunu bildirmesi manasındadır veya insan nefsine pay çıkarmaması manasındadır.

Bu konuda pazartesi 15 sayfalık kader ve irade bahsini size göndereceğiz. Allah'ın izniyle Kuran'ın anlayışına uygun olarak işin içinden çıkarsınız. Bazı insanlar sonsuzluğu zamanın nisbiliğini algılamadıklarından onlara kaderi ve iradeyi anlatmak mümkün olmayabilir. Onların algılamaması bu iki realitenin varlığını inkâr etmez. Bunların varlığı ilmidir ve maddeden daha büyük bir realitedir. Fakat kişilere göre, işlere göre oranlar değiştiğinden ve ilmi olmayan bu noktaya ilmi bir perspektif ile bakıldığından işin içinden çıkılmaz olmuş. Bu ara Bediüzzaman’ın 26. Söz’ünü okumanız iyi olur. Bizim konferansı da okuduktan sonra beni telefondan ara interaktif bir şekilde konuşalım. Zaten kader interaktif olduğu için ve bu da o dönemler için anlaşılmadığından İslam dünyasında problem olarak kalmış. 

 

Selamlar

Bahaeddin SAĞLAMYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER SİZDEN GELENLER HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim